Активније ангажовање Србије на изградњи односа са регионом Пацифика

Нема коментара Share:

Министар спољних послова у Влади Републике Србије Марко Ђурић састао се са министарком информисања и заштите животне средине Краљевине Тонге Фекитамолоом Утоикаману, којој је исказао захвалност на позиву Србији да, у својству специјалног госта, учествује на форуму који је окупио сва пацифичка острва и бројне земље са свих континената.

Ђурић је на састанку, одржаном на маргинама 53. састанка лидера Форума пацифичких острва, који се одржава у Нукуалофи, главном граду Краљевине Тонге, оценио да је овај скуп, на којем наша земља први пут учествује, изузетна прилика не само да се представимо, већ и да пошаљемо поруку да желимо да се активније ангажујемо на изградњи и неговању односа са регионом Пацифика.

Он је поручио да Србија жели да јача постојеће и гради нове везе на свим меридијанима, без обзира на географску удаљеност, јер увек можемо да пронађемо тачке сарадње у заједничком интересу.

Министар је оценио да Србија и Тонга могу да јачају међусобне везе и кроз развој билатералне сарадње у области привреде, пољопривреде, образовања, као и на пољу информационих технологија.

У том смислу, како је указао, пројекат стипендирања студената под називом „Свет у Србијиˮ у великој мери би допринео блискости наших народа, јер би долазак младих људи из Тонге на студије у нашу државу додатно ојачао везе у области образовања, културе, омладине и спорта, као и на другим пољима.

Током боравка у Нукуалофи, шеф српске дипломатије је имао прилике да се сусретне и са премијером Краљевине Тонге Сијаосијем Соваленијем, као и са принцом престолонаследником Тупоутоаом Улукалалом и његовом супругом.

Ђурић се, на маргинама поменутог састанка, састао и са министром спољних послова Републике Науру Лионелом Аингимеом, којем је пренео захвалност на доследном ставу те земље и снажној подршци у међународним оквирима по питањима од највишег значаја за Србију.

Иако су наши дипломатски односи формално млади, наше две земље повезују исте традиционалне вредности, висок ниво међусобног разумевања и уважавања, као и поштовање принципа међународног права, нагласио је министар.

Он је навео да програм стипендирања „Свет у Србијиˮ представља могућност да се грађани двеју земаља још више зближе, при чему је изразио наду да ће у предстојећим годинама све већи број студената из Науруа долазити да се школује у нашој земљи.

Радујем се прилици да Вас ускоро званично угостим у Београду, када ћемо наставити разговоре о конкретизацији бројних области наше сарадње, а на корист наших пријатељских народа, поручио је Ђурић.

Активније ангажовање Србије на изградњи односа са регионом Пацифика

Аутор: МСП

Он је у разговору са министром спољних послова Републике Палау Густавом Аитаром поручио да Србија жели да оствари блиску и пријатељску сарадњу са том земљом и да је опредељена за наставак јачања политичког дијалога и за интензивирање сусрета на високом и највишем нивоу.

Шеф српске дипломатије је исказао захвалност Републици Палау на принципијелности када је реч о очувању суверенитета и територијалне целовитости Србије.

Ђурић је саговорнику пренео и да Србија веома цени подршку Палауа кандидатури Београда за организацију манифестације „ЕКСПО 2027”, и додао да очекујемо запажено учешће њихове делегације у оквиру планираног Пацифичког павиљона.

Министар је, када је реч о билатералној сарадњи, оценио да велике могућности постоје у области ИКТ, животне средине, образовања, науке, технологије, медицине и спорта, а перспективна област сарадње је и туризам.

Активније ангажовање Србије на изградњи односа са регионом Пацифика

Аутор: МСП

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Пројекти и активности усмерени ка економском оснаживању породице

Next Article

Раст минималне цене рада за 2025. годину за 13,7 одсто

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *