Велика улога факултета и института у унапређењу пољопривреде

Нема коментара Share:

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Александар Мартиновић присуствовао је данас свечаној академији поводом 70 година Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду.

Мартиновић је том приликом поручио да је за напредак државе, а самим тим и за унапређење сектора пољопривреде, неопходна помоћ науке, односно јача и интензивнија сарадња Министарства пољопривреде, целокупне Владе Србије и факултета и института.

Он је, честитајући Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду 70 година постојања, навео да дуга традиција сведочи о квалитету наставног и научног процеса.

Министар је овом факултету пожелео да још више доприноси нашој науци, а студенте је позвао да у будућности помогну нашој привреди и пољопривреди.

Србији су, захваљујући мудрој политици председника Републике и свих влада од 2012. године, отворена многа велика тржишта, а у наредном периоду очекује нас и отварање нових, нагласио је Мартиновић.

То је огромна развојна шанса, а да бисмо били конкурентни на тим великим тржиштима потребан нам је квалитет, али и квантитет. Због тога нам је подршка науке изузетно потребна, истакао је он и додао да пут напретка наше земље представља и пут ка обезбеђењу прехрамбеног суверенитета Србије, који је важан колико и суверенитет државе.

Министар је, кад је реч о ратарству, воћарству, повртарству и осталим гранама пољопривреде, истакао да добро стојимо, али с друге стране се већ деценијама суочавамо са падом броја грла.

Помоћ науке би добродошла и у намерама државног врха да дугорочно и ефикасно унапреди домаће сточарство, а што би уједно смањило увоз меса и месних прерађевина, млека и млечних производа, нагласио је он.

Мартиновић је на овом скупу подсетио и на то да је у току исплата додатних 10.000 динара за ратарску производњу, те још једном позвао пољопривредне произвођаче да редовно проверавају своје еСандуче и, уколико желе, одрекну се права на жалбу, што убрзава исплату.

Министар је истакао и да ће удео аграрног буџета у укупном буџету Републике Србије за 2025. годину износити око осам одсто, што, како је навео, говори у прилог томе колико је пољопривреда важна за државу Србију.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Улагањима у Сектор за ванредне ситуације до мањег ризика од катастрофа

Next Article

Вучевић на београдском аеродрому испратио председника Казахстана

Можда ће вам се такође допасти

Београд, 2. децембар 2022. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са европским комесаром за суседство и проширење Оливером Вархејијем. Председница Владе је захвалила лично комесару Вархејију и амбасадору Емануелеу Жиофреу, шефу Делегације Европске уније у Србији, на подршци коју пружају Србији у процесу европских интеграција. Србија остаје посвећена реформама на европском путу јер су оне у интересу наших грађана, истакла је Брнабић. Премијерка је рекла да је фокус Владе на наставку реформи у области владавине права и пре свега у области правосуђа, у складу са уставним амандманима који су усвојени на референдуму у јануару ове године. Према њеним речима, у координацији са Венецијанском комисијом, Влада ради на изради сета правосудних закона, чији је циљ да правосуђе буде независније и ефикасније. Поред тога, како је истакла, фокус ће бити на усвајању сета медијских закона, на којима ради ново Министарство информисања и телекомуникација, као и на наставку реформи у области енергетике и заштите животне средине. Вархеји је изразио подршку процесу европских интеграција Србије и као кључне теме од значаја за две стране издвојио енергетику и миграције. Он је подсетио на то да је Европска комисија одредила 165 милиона евра финансијске подршке за област енергетике, и да ће наставити да подржава енергетску диверзификацију на Западном Балкану. Поред тога, како је истакао, важно је наставити сарадњу у области борбе против нелегалних миграција, у чему Србија може да рачуна на помоћ и подршку ЕУ, као и даље усаглашавање визне политике са ЕУ. Брнабић је у разговору са Вархејијем изразила незадовољство због јучерашње изјаве Петера Стана у вези са именовањем Рашића, и рекла да је то у супротности са Бриселским споразумом и са вољом народа која је исказана на изборима. Састанку су присуствовали министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, као и шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Емануеле Жиофре.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *