Велики значај подршке Немачке Србији у процесу енергетске транзиције

Нема коментара Share:

Министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић разговарала је данас са амбасадорком СР Немачке у Београду Анке Конрад о сарадњи у области енергетске транзиције.

Ђедовић Хандановић је истакла да се Србија налази у процесу енергетске транзиције у коме је важна подршка Немачке у реализацији пројеката попут ветропарка Костолац, Трансбалканског коридора и увођења обновљивих извора енергије у системе даљинског грејања.

Повећање удела чисте енергије и смањење зависности од фосилних горива је стратешко опредељење Србије, препознато у Интегрисаном националном енергетском и климатском плану, којим, као и друге чланице ЕУ, дугорочно планирамо већу сигурност снабдевања и заштиту животне средине, рекла је министарка.

Она је указала на то да је циљ Србије да до краја деценије интегрише нових 3,5 гигавата производних капацитета из обновљивих извора енергије, додавши да је Србија заинтересована за сарадњу са Немачком у области критичних минералних сировина.

Министарка је нагласила да је ЕУ опредељена да користи литијум и друге критичне минералне сировине у борби против климатских промена, додавши да у Немачкој и осталим земљама постоји спремност да се убрзају ти пројекти који могу да трансформишу европску привреду.

С обзиром на то да Србија располаже стратешки значајним налазиштем литијума, желимо да развијамо одрживо рударство, уз примену највиших стандарда заштите животне средине, објаснила је Ђедовић Хандановић.

Према њеним речима, привлачењем инвестиција у производњу катода, батерија и електричних аутомобила и изградњу целог ланца вредности, можемо трајно да променимо економски амбијент у нашој земљи и учинимо је неизоставним актером у борби против климатских промена.

Конрад је указала на вишедеценијску подршку Немачке Србији у процесу енергетске транзиције, и истакла опредељење за размену знања и искуства у области критичних минералних сировина, као и напретка у реализацији Меморандума о разумевању између ЕУ и Србије о стратешкој сарадњи у области одрживих сировина, ланцима производње батерија и електричних возила.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Београд, 18. октобар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да су данас, у раним јутарњим часовима, румунским полицијским службеницима предата деца из Румуније, као и њихов отац, који су јуче пронађени у Нишу. Дачић је објаснио да је примопредаја извршена у 4.48 часова, на граничном прелазу „Ђердап 1”.

Next Article

Електронска трговина постаје стуб модерног тржишта

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *