Доследно применити нулту толеранцију према било ком виду насиља

Нема коментара Share:

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов отворио је данас у Београду конференцију „Кључни изазови у обезбеђивању родне равноправности у Србији: борба против родно заснованог насиља над женама и признавање неплаћеног рада“, у организацији Фондације Центра за демократију и Немачке развојне сарадње.

Жигманов је, отварајући скуп, подсетио да је Министарство 24. новембра у сарадњи са Немачком развојном сарадњом и канцеларијом ГИЗ у Србији, покренуло кампању „Стоп фемициду!“ поводом поражавајућих података да је само током ове године 27 жена изгубило живот у родно заснованом насиљу и потребе да се такав тренд заустави и доследно примењује политика Владе о нултој толеранцији према било ком виду насиља у нашем друштву.

Министар је такође подсетио на то да је Министарство приликом обележавања 18. маја – Дана сећања на жене жртве насиља ове године, покренуло иницијативу да фемицид буде третиран као кривично дело у Кривичном законику и да буде строго санкционисан.

Према његовим речима, разлог за то што је у Републици Србији за протеклих 10 година страдало више од 300 жена услед фемицида.

Он је што се тиче друге теме, истакао да је проблем неплаћеног кућног рада веома важан, веома сложен и можда највећи изазов у примени Закона о родној равноправности.

Република Србија ће, сва је прилика, бити прва земља у свету која ће израдити правилник о изради методологије за обрачун неплаћеног кућног рада на националном нивоу, рекао је он.

Помоћница министра Нина Митић је на другом панелу, на тему неплаћеног рада, рекла да се под неплаћеним кућним радом, у Закону о родној равноправности чији је Министарство било предлагач, овај рад дефинише као „послови за чије обављање се не остварује новчана накнада, а односе се на вођење домаћинства, старање и бригу о деци, о старијим и болесним члановима породице, затим послови на пољопривредном имању, као и други слични неплаћени послови”.

Митић је навела да је у октобру одржан први састанак Радне групе за израду правилника о изради методологије за обрачун неплаћеног кућног рада, јер не постоји методологија, а искуства неких западних земаља нису у довољној мери респектабилна.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Сећањем на свирепост страдања недужних не дозволити понављање злочина

Next Article

Мартиновић отворио нове спортске терене у Гучи

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *