До краја године студија изводљивости за изградњу нафтовода са Мађарском

Нема коментара Share:

Министарка привреде у Влади Републике Србије Адријана Месаровић и министар спољних послова и спољне трговине Мађарске Петер Сијарто најавили су да ће до краја године бити завршена студија изводљивости за нови нафтовод између Србије и Мађарске, који би требало да буде изграђен до 2027. године.

Месаровић је, након састанка у Будимпешти, на заједничкој конференцији за новинаре навела да је било речи о енергетској стабилности, која је један од стубова на којима градимо стратешку сарадњу, најавивши да се припрема и изградња новог далековода између две земље, који би требало да буде завршен 2028. године.

Министарка је оценила да су односи двеју земаља на историјском нивоу, захваљујући председнику Србије Александру Вучићу и премијеру Мађарске Виктору Орбану, при чему је исказала захвалност Мађарској, земљи која тренутно председава ЕУ, на подршци пуноправном чланству Србије у Унији.

Она је поручила да та земља у борби против најављених могућих поплава може да рачуна на помоћ Србије уколико то буде било потребно.

Министарка је подсетила на то да је укупна спољнотрговинска размена Србије и Мађарске у 2023. години износила 3,1 милијарду евра, а да је од почетка ове године достигла 1,8 милијарди евра.

Она је напоменула и да је најављено одржавање заједничког привредног форума почетком октобра, а на којем ће фокус бити на томе да се повежу мађарски и српски привредници како би пронашли начин и интерес за сарадњу.

Месаровић је најавила да ће се у наредном периоду радити на томе да се на граничном прелазу између Србије и Мађарске за логистичке и шпедитерске компаније смањи време задржавања.

Сијарто је оценио да је неопходна још интензивнија сарадња између економија Србије и Мађарске, додавши да смо захваљујући досадашњој сарадњи успели да обезбедимо сигурност у снабдевању енергентима.

Аутор фотографија: Танјуг

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Значајан допринос Србије очувању мира и безбедности у свету

Next Article

Сарадња са Мисијом ОЕБС-а важна за реформске процесе у Србији

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *