Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије Јелена Беговић изјавила је данас, на отварању 2. конгреса молекуларних биолога Србије, да је потенцијал ове научне дисциплине да побољша здравље људи и еколошку одрживост огроман.
Беговић је у обраћању присутнима, у згради Филолошког факултета Универзитета у Београду, истакла да имамо храбре научнике који су вољни и одлучни да истражују дубине молекуларне биологије, да унапреде наше разумевање живота на најфундаменталнијем нивоу и да покрену иновације које ће обликовати будућност науке и медицине.
Молекуларна биологија је постала дисциплина која је направила револуцију у нашем разумевању биологије и омогућила нам је да се позабавимо неким од најважнијих изазова са којима се човечанство суочава, навела је министарка.
Такође, како је додала, молекуларна биологија је отворила пут за бројна открића у медицини, биотехнологији и биолошким наукама, која су променила свет.
Данас можемо видети бројне примене молекуларне биологије у савременом свету – геномичка медицина, молекуларна дијагностика, едитовање гена, истраживање матичних ћелија, биотехнологија, еколошка биологија, форензичке науке, неуронаука, истраживање рака, објаснила је Беговић.
Према њеним речима, моћ и потенцијал молекуларне биологије нас не смеју натерати да заборавимо на одговорност, јер открића морају бити етички усмерена, уз непоколебљиву посвећеност бољитку друштва и очувању наше планете.
Она је нагласила да Влада и ресорно министарство снажно подржавају напоре научне заједнице, и раде на стварању повољног окружења које ће омогућити истраживачима да остваре свој пун потенцијал.
Инвестирамо у инфраструктуру, обуке и стипендије за младе научнике како бисмо осигурали да Србија постане лидер у региону у овим наукама. Разумемо да су молекуларни биолози кључни играчи у постизању ових циљева, поручила је министарка.
Из овог разлога је важан пројекат изградње БИО4 кампуса, јер ће он, како је објаснила, окупити све кључне актере у областима биотехнологије, биомедицине, биоинформатике и биодиверзитета на једном месту, где ће многи молекуларни биолози моћи да се посвете ономе што раде најбоље –истраживању и најсавременијој науци.
Министарка је овом приликом најавила и да ће Biotech Future Forum, највећа биотехнолошка конференција у Србији, бити одржан 19. и 20. октобра.
Према њеним речима, догађај ће бити организован од стране Владе Србије, у сарадњи са Светским економским форумом (WEF) и Програмом за развој Уједињених нација (UNDP), уз подршку БИО4 кампуса.
Овај форум ће окупити неке од највећих имена у свету биотехнологије, попут компаније „Ginko Bioworks“, али и научнике попут Милице Радишић и других међународних стручњака у области биотехнологије, најавила је Беговић.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије