Изградња друштва у коме је насиље над женама неприхватљиво

Нема коментара Share:

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог Владе Републике Србије саопштило је данас да је, након Београда, Крагујевца и Новог Сада, у Нишу јуче одржана нова панел-дискусија у оквиру кампање „Стоп фемициду!”.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог покренуло је ову кампању у циљу подизања свести свих грађана и мобилисања државних органа, локалних самоуправа, организација цивилног друштва и медија у борби са овим друштвеним проблемом.

У Србији је током ове године у родно заснованом насиљу убијено 27 жена, а у последњих десет година више од 300 жена изгубило је живот у фемициду.

Помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нина Митић нагласила је да Министарство овом кампањом настоји да укаже на овај озбиљан проблем, који не погађа само Србију, већ цео свет.

Ту смо да помогнемо другим институцијама да нађу законски оквир и да убрзају процедуре. Од тренутка када дође до насиља, неопходно је да институције реагују брже и боље јер је време од пресудног значаја, рекла је Митић.

Она је нагласила да превенција фемицида подразумева пружање подршке жртвама и оснаживање жена да препознају и реагују на знакове опасности, али и да читаво друштво активно доприноси стварању сигурнијег окружења за све грађане, без обзира на пол.

Према њеним речима, ово је део ширег напора да се изгради инклузивно и праведно друштво у коме је насиље над женама неприхватљиво и где се жртве заиста осећају заштићено.

Заменица градоначелнице Ниша Душица Давидовић навела је да су у том граду отворени Прихватилиште за жене и децу, жртве породичног насиља и Сигурна кућа, чије су просторије опремљене захваљујући помоћи Министарства.

Нажалост, тај простор никада није био празан, што сведочи о томе да насиље у породици постоји. Жене су се можда мало више оснажиле да га пријаве, али недовољно. Можда је и због патријархалног васпитања и даље срамота говорити о насиљу, и то је још негде присутно у свести и васпитању наших жена за овај део Србије, додала је Давидовић.

Вођа тима Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији” Роберт Бу нагласио је да проблеми насиља над женама и фемицид захтевају свакодневну пажњу, посвећеност и истрајност, a не само током „16 дана активизма за спречавање насиља над женама”.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог покренуло je кампању ,,Стоп фемициду!” 24. новембра ове године, у оквиру пројекта Немачке развојне сарадње ,,Подршка социјалном укључивању у Србији“ који спроводи Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ).

Ове активности подразумевају кампању у медијима и на друштвеним мрежама, емитовање спота на локалним и телевизијама са националном фреквенцијом, као и одржавање панел-дискусија у пет градова на тему фемицида, а које су укључивале представнике свих сектора друштва, Владе, организација цивилног друштва, приватног сектора, медија и појединаца.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Доследно применити нулту толеранцију према било ком виду насиља

Next Article

Италија један од водећих привредних партнера Србије

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *