Инклузивно образовање неодвојиви део образовног система Србије

Нема коментара Share:

Министарка просвете у Влади Републике Србије Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас, на конференцији о инклузивном образовању „Заједно за свако детеˮ, да је развој инклузивног образовања један од стратешких циљева Владе и министарства на чијем је челу.

Ђукић Дејановић је указала на то да је инклузивно образовање постало неодвојиви део образовног система и образовања деце у Србији, о чему говоре подаци о значајном побољшању квалитета и доступности инклузивног образовања.

Министарка је подсетила на то да су током 15 година примене инклузивног концепта у образовању унапређени капацитети школа и наставника, при чему се данас више од 20.000 ученика образује према индивидуалним образовним плановима у редовним школама.

Такође, како је навела, уведени су иновативни механизми за подршку установама, као што су саветници-спољни сарадници за инклузивно образовање, ресурс центри који ученицима обезбеђују приступ асистивним технологијама, ангажовано је 280 педагошких асистената за децу ромске националности, а интензивно се ради и на обезбеђивању педагошких асистената за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом.

На конференцији „Заједно за свако детеˮ учествовало је више од 200 доносилаца одлука, образовних стручњака, наставника и представника академских и истраживачких организација, невладиних и међународних организација, као и деце и младих који су разменили искуства и примере добре праксе инклузивног приступа у образовању из земље и иностранства.

Такође, конференција је представила резултате пројекта „Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршкаˮ, који спроводе Министарство просвете, Уницеф и Делегација Европске уније у Србији.

Од 2003. године, Европска унија је донирала за реформу сектора образовања више од 130 милиона евра за унапређење предшколског васпитања и образовања, реформу средњег стручног образовања и образовања одраслих, реновирање и опремање школа и факултета, као и подршку инклузивном образовању.

Заменица шефа Делегације Европске уније у Србији Пламена Халачева истакла је да се данас завршава успешан пројекат о инклузивном образовању, али и прославља значајан јубилеј – 15 година унапређивања инклузивног образовања у Србији.

Она је указала на кључну улогу коју локални актери играју у унапређењу овог процеса и поручила да ће ЕУ наставити да подржава инклузивне образовне политике у Србији.

Директорка Уницефа у Србији Дејана Костадинова оценила је да је Србија направила значајне кораке у инклузивном образовању у последњих 15 година, и показала да инклузивне праксе не само да подржавају право сваког детета на квалитетно образовање, већ и граде јаку и разнолику базу људског капитала која је неопходна за економску отпорност.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Радови на изградњи недостајуће канализационе мреже у Лесковцу

Next Article

Србија има развијену мрежу институција у ИКТ сектору

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *