Интензивирати борбу против свих облика насиља над женама

Нема коментара Share:

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов отворио је данас у Новом Саду трећу по реду панел-дискусију у оквиру кампање „Стоп фемициду!”, указавши на то да је 27 жена ове године убијено у родно заснованом насиљу.

Жигманов је том приликом рекао да је борба против насиља према женама и у породици један од приоритетних циљева Владе, уз констатацију да су учињени помаци на овом пољу у склопу свеукупне политике родне равноправности.

Министар је навео да Србија има добар законодавни оквир, те у складу са тим подсетио на то да је 2017. године донет Закон о спречавању насиља у породици, 2016. године у Кривични законик уврштена су као посебна кривична дела прогањање, полно узнемиравање и принудни брак, 2018. године усвојен је Закон о бесплатној правној помоћи, а 2021. године Закон о родној равноправности и извршене измене и допуне Закона о забрани дискриминације.

И даље, међутим, постоји простор за унапређење и институционалног оквира и праксе, пре свега на пољу адекватнијег поступања, заштите жртве и дужине трајања разрешења, подвукао је Жигманов.

Уводна излагања на панелу имали су помоћница покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и родну равноправност Ђенђи Селеши и вођа тима Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији” Роберт Бу.

На панелу су говорили и виша саветница у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Биљана Стојковић, руководитељка „Сигурне женске куће” при Центру за социјални рад Града Новог Сада Нада Падејски Шекеровић, бивша министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог и експерткиња за родну равноправност Гордана Чомић и председник и оснивач „Колор медија групе” Роберт Чобан.

Министарство је покренуло кампању „Стоп фемициду!” у циљу подизања свести у друштву, као и мотивисања на акцију свих – од органа јавних власти, јединица локалне самоуправе и организација цивилног друштва до појединаца, са циљем смањења и заустављања фемицида који је у последњих десет година у Србији однео 300 живота.

Кампања је почела 24. новембра и траје до 10. децембра, уз подршку Немачке развојне сарадње и Канцеларије ГИЗ-а у Србији, у оквиру светске кампање „16 дана активизма за спречавање насиља над женама”.

Насиље над женама и девојчицама је најраспрострањенији облик кршења људских права у свету. Насиље може бити вербално, психичко, сексуално, физичко и економско. Оно се може десити свакој жени и није последица њеног понашања него система патријархата у коме мушкарци имају моћ, а насиље је начин да ту моћ одрже.

Неке жене годинама у тишини трпе све ове облике насиља, а оно се неретко заврши фемицидом. Насилник је најчешће партнер, члан породице, али може бити било који познати или непознати мушкарац.

Претходне две панел-дискусије у оквиру кампање „Стоп фемициду!” одржане су у Београду и Крагујевцу, а након Новог Сада уследиће и у Нишу и Новом Пазару.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Завршени сви радови на гасној интерконекцији Србија–Бугарска

Next Article

Србија поуздан партнер најнапреднијих светских ИТ компанија

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *