Мере државе у области биомедицински потпомогнуте оплодње дале резултате

Нема коментара Share:

Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, политичко и економско оснаживање жена и спречавање насиља над женама Татјана Мацура изјавила је данас да Србија препознаје важност подршке паровима који се суочавају са проблемом неплодности.

Мацура је на церемонији отварања 5. конгреса Српског удружења за ендокринологију пола и Мултидисциплинарног удружења за менопаузу и инволутивни хипоандрогенизам указала на то да су мере државе у области биомедицински потпомогнуте оплодње, као једне од најлибералнијих у свету, показале конкретне резултате, омогућавајући паровима широм земље да остваре свој сан о родитељству.

Само у 2023. години из буџета Владе Србије урађено је и подржано више од 11.000 вантелесних оплодњи. Увођењем напредних технологија и проширењем приступа овим процедурама, осигуравамо да све већи број људи добије шансу да постану родитељи, истакла је Мацура.

Она је указала на фокусирање на здравље жена у каснијим фазама живота, посебно оних које пролазе кроз менопаузу и постменопаузу.

Данас у Србији живи око 1,5 милиона жена старијих од 50 година, што чини значајан део наше популације, и оне као здраве и функционалне чланице друштва, представљају огроман развојни потенцијал Србије. Стога је кључно узети у обзир савремена научна сазнања о превенцији и лечењу жена у овој фази живота, поручила је министарка.

Према њеним речима, наша одговорност је да емпатију према женама током овог периода трансформишемо у конкретне акције да им обезбедимо индивидуализован приступ лечењу и здравственој заштити.

Министарка је додала да емпатија, подршка и пажња према женама могу створити значајне позитивне промене у њиховом квалитету живота, а самим тим и у ширем друштвеном и економском контексту наше земље.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Београд, 8. октобар 2024. Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали представио је данас генералном секретару Светске изложбе ЕКСПО 2005 у Аичију Тошиу Накамури планове Србије за изградњу ЕКСПО комплекса, указавши на то да је наша земља у овом тренутку највеће градилиште у Европи. Мали је истакао да радови за сада теку по плану и да је озбиљно схваћена улога коју је Београд добио у тешкој конкуренцији. Он је истакао да крајем новембра Србија очекује и формално преузимање заставе организатора наредне манифестације ЕКСПО, прве у Европи после много година, те да ће се одмах након тога почети са слањем званичних позива земљама да учествују на тој манифестацији. Први потпредседник Владе је рекао да је већ отворена канцеларија у којој се на једном месту могу добити све информације у вези са манифестацијом ЕКСПО „One stop officeˮ, што је Накамура оценио као важан потез у организацији овог важног догађаја. Ускоро ће Србија бити представљена и у Осаки, где ће имати павиљон, рекао је Мали и истакао да је свака помоћ добродошла, те да ће велико искуство које има Накамура, који је учествовао као члан жирија и у организацији ове изложбе у Астани и Шангају, пуно значити за нашу земљу. Први потпредседник Владе је предочио да је Србија друга најбрже растућа економија у Европи ове године, да 2027. очекује више од три милиона посетилаца и да ће ту шансу искористити да се представи на најбољи начин. Он је оценио и да је време одржавања манифестације повољно за Србију, будући да се очекује да се до 2027. године све светске кризе и конфликти окончају, те да ће то бити година када ће земље желети и бити спремне да се баве лепшим темама, као што је тема ЕКСПА „Игра(ј) за човечанство – спорт и музика за свеˮ. Србија је безбедна земља, добро географски позиционирана, гостољубива, земља која има шта да понуди и да покаже и зато смо уверени у успех изложбе ЕКСПО у Београду, закључио је Мали. Накамура је истакао да ће радо ставити на располагање своје досадашње велико искуство у огранизацији светских изложби, оценивши да Србија добро напредује у припремама.

Next Article

Мисија ММФ-а упозната са планом инвестиција и реформама у енергетском сектору

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *