Могућност сарадње српских и кубанских научно-технолошких паркова

Нема коментара Share:

Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије Јелена Беговић обишла је Научно-технолошки парк у Хавани, један од три највећа иновациона инкубатора на Куби, у којем се тренутно налази 28 стартап компанија, пре свега из области информационих технологија.

Директор Научно-технолошкoг парка Рафаел Луис Торалбас Езпелета представио је том приликом организацију овог парка, основаног 2020. године, али и читавог иновационог система Кубе, при чему је изразио жељу за разменом искустава са српским научно-технолошким парковима.

Беговић је пренела да је делегација Министарства науке, технолошког развоја и иновација имала прилику да се упозна са младим тимом који је отворио три ИТ стартап компаније – Picta, Apkils и toDus.

Министарка је званичну посету тој земљи наставила обиласком Центра за напредне студије Кубе, дела будућег научно-развојног центра фокусираног на развој нанотехнологије и њену примену у бионаномедицини, пољопривреди и обновљивим изворима енергије.

Овај центар је замишљен као платформа за сарадњу између различитих научних центара и универзитета и развој иновација, а када буде завршен, поред истраживачко-развојног центра, обухватаће и инфраструктуру за производњу, као и центар за страна улагања.

Заменик директора Центра Хуго Гутирез Ескура показао је делегацији Министарства лабораторије у којима се развијају нови производи на бази нанотехнологије, а у којима раде мултидисциплинарни тимови сачињени од стручњака у оквиру различитих области – од хемичара, инжењера, до молекуларних биолога и лекара.

Беговић је указала на то да је овај центар за време пандемије коронавируса развио комплете за изолацију РНК, која је била неопходна за тестирање пацијената, а тим од 70 људи их је производио за Кубу у периоду од две године.

У Центру је у центру пажње примена науке у циљу даљег развоја Кубе, пре свега здравственог система и пољопривреде, навела је министарка.

Аутор фотографија: Анђела Јовановић

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Значајан допринос Србије очувању мира и безбедности у свету

Next Article

Сарадња са Мисијом ОЕБС-а важна за реформске процесе у Србији

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *