Наставак сарадње са Немачком на реформи јавне управе

Нема коментара Share:

Министарка државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић разговарала је данас са амбасадорком СР Немачке у Србији Анке Конрад, у светлу најављених билатералних преговора и међуминистарског дијалога између две земље о приоритетима реформе јавне управе и даљим корацима у јачању административних капацитета.

На састанку је истакнута важност реформе јавне управе у претприступним преговорима и укупним евроинтеграцијама, а посебно је било речи о пројектима који се, у контексту реформе, имплементирају уз финансијску и стручну подршку Немачке.

Жарић Ковачевић је похвалила свеукупну досадашњу сарадњу коју Министарство остварује са Савезним министарством за привредну сарадњу и развој и Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ, а нарочито спровођење нове етапе пројекта „Подршка реформи јавне управе у Србији у процесу приступања ЕУˮ.

Конрад је исказала заинтересованост за наставак сарадње у контексту немачке развојне помоћи, као подршку укупном доприносу напорима које држава Србија предузима у домену комплексне реформе јавне управе.

Она је навела да административна реформа захтева стално ангажовање због континуираног раста очекивања грађана.

Током разговора, Жарић Ковачевић је представила досадашње резултате реформе, наводећи да домаћа администрација постепено прераста у модерну управу, која пружа квалитетне услуге грађанима и привреди.

Министарка је констатовала да су реформе процес који се никад не завршава, али да су резултати јасно уочљиви у свим сферама, укључујући кључне области: планирање и координација јавних политика, управљање људским ресурсима, пружање услуга, одговорност и транспарентност, управљање јавним финансијама и систем локалне самоуправе.

Саговорнице су се сагласиле да је потребно у наредном периоду радити на јачању капацитета органа и инспекцијских служби, те да би то могло бити у фокусу, поред ефикасног остваривања права грађана.

На састанку је истакнута опредељеност за побољшање услова живота грађана и пуна посвећеност испуњењу преузетих међународних обавеза и реализацији мапе пута за приступање Европској унији.

Жарић Ковачевић је најавила да ће Министарство почетком 2025. године започети израду новог акционог плана за спровођење Стратегије реформе јавне управе за наредни период, од 2026. до 2030. године, те да ће тада бити дефинисани конкретни кораци како би држава остварила зацртане циљеве, наводи се у саопштењу Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Нови аранжман са ММФ-ом јасан сигнал инвеститорима

Next Article

Премијер Вучевић учествује на самиту ,,Берлинског процеса”

Можда ће вам се такође допасти

Београд, 11. октобар 2023. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се са представницима Министарства информисања и телекомуникација, медијских и новинарских удружења и међународним партнерима поводом завршетка јавне расправе о Нацрту закона о јавном информисању и медијима и Нацрту закона о електронским медијима. Премијерка је истакла да је постигнут компромис око најважнијих питања којa се тичу имплементирања: Савета за штампу и избора за чланове Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ). Брнабић је прецизирала да ће Савет за штампу бити саморегулаторно тело надлежно за све медије и да се први пут налази у легислативном оквиру. Она је нагласила да су ови закони револуционарни јер се први пут уводи саморегулација. Председница Владе је оценила да је урађен одличан посао и да очекује да ће оба закона бити усвојена до краја октобра. Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату истакао је значај инклузивности и транспарентности у изради медијске регулативе, додајући да је то кључно када је реч о спровођењу Медијске стратегије и акционог плана у слову и духу. Он је додао да је у разговору са медијским и новинарским удружењима постигнут напредак у компромисним решењима, као што је случај са актуелним предлогом овлашћених предлагача за чланове Савета РЕМ-а, који доприноси његовој деполитизацији, а Савет за штампу је једино саморегулаторно тело предвиђено законом. Потребно је додатно ојачати организациону, функционалну и финансијску независност РЕМ-а, рекао је Брату и потврдио спремност Мисије да помогне у примени закона када буду довршени, као и у изради неопходних подзаконских аката. Шеф Одељења за медије и информисање Делегације ЕУ у Србији Мануел Мунтеану оценио је да је Медијска стратегија квалитетан документ и поновио важност да два предлога закона одражавају њен дух. Он је поздравио позитивне помаке, као што су јачање улоге Савета за штампу и деполитизација у предлогу чланова Савета РЕМ-а, и такође поновио важност постојања јаких заштитних механизама за обезбеђивање једнаких услова за све медијске и тржишне актере. Мунтеану је истакао да је Делегација ЕУ од самог почетка подржавала процес медијских реформи у Србији и да ће то чинити и даље. Председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа истакла je да су први пут у закон о јавном информисању и медијима ушле одредбе које се тичу радних права новинара и медијских радника. Она је нагласила да је то од великог значаја јер ће отворити могућност за достојанственији положај и боље услове рада медијских радника и, како је навела, за успостављање дијалога, што су циљ и стандарди у земљама Европе.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *