Наставак сарадње Србије и Црне Горе кроз ИПА III програм

Нема коментара Share:

Министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије и национални ИПА координатор Тања Мишчевић потписала је данас на Златибору Финансијски споразум за ИПА III финансијску перспективу 2021–2027. године за Програм прекограничне сарадње Србија–Црна Гора, у вредности од 8,4 милиона евра.

Споразум је у име Уније потписао шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, док је у име Црне Горе потпис ставила државна секретарка Министарства европских послова и национални ИПА координатор Милена Жижић.

Након потписивања Споразума додељени су и грантови у оквиру Трећег позива за подношење предлога пројеката из ИПА II финансијске перспективе 2014–2020. године за два програма прекограничне сарадње Србија–Црна Гора и Србија–Босна и Херцеговина.

Додељена су 23 уговора у вредности од 6,6 милиона евра који ће у овим прекограничним подручјима допринети развоју и побољшању здравствених услуга, социјалне инклузије, туризма и туристичке инфраструктуре, економског развоја, предузетништва, промоцији биодиверзитета, унапређењу предузетничких вештина и могућности рањивих група и младих.

Мишчевић је том приликом истакла да је веома важно да се наставе пројекти прекограничне сарадње, које колоквијално називају „мала ИПА“, јер је реч о много мањим средствима, али немерљиво великог утицаја.

Ови пројекти које Србија има са суседима су до сада донели корист за стотине хиљада грађана наше земље, укључујући и исто толико људи са друге стране границе. Заједнички можемо много боље и ефикасније да радимо, него да се затворимо у националне границе, указала је министарка.

Она је најавила да ће ускоро бити расписани позиви у прекограничном програму са Црном Гором, који су укупно вредни 8,4 милиона евра, док ће вредност овог програма са БиХ износити 12,6 милиона евра.

Према њеним речима, позиви ће се односити на здравство, туризам, социјалну инклузију, социјални рад и заштиту културних добара.

Жиофре је рекао да добросуседски односи и сарадња леже у срцу европских пројеката, а да управо пројекти прекограничне сарадње доводе до боље сарадње међу регионима.

Он је поновио да ће се пројекти који ће се реализовати односити на запошљавање, социјално право, јавно здравље, туристичке понуде и неговање богатог културног наслеђа два региона, уз очекивање да ће ускоро бити потписан и споразум Србија–БиХ.

Према његовим речима, ови програми служе као светионик наде и напретка у овим регионима, јачају везе које постоје међу суседним народима и служе као показатељ посвећености ЕУ просперитетној и мирној Европи.

Жижић је подсетила на то да прекогранична сарадња између Србије и Црне Горе датира од 2008. године и да су до сада, кроз шест јавних позива, уговорена 62 пројекта вредна више од 13 милиона евра.

Пројекти су, како је навела, реализовани у области културе, здравства, економске сарадње, социјалне инклузије и запошљавања, заштите животне средине, прилагођавањa климатским променама и развојa туристичких потенцијала, а усмерени су на унапређење квалитета живота људи, како општина на северу Црне Горе, тако и Рашког, Златиборског и Моравичког округа у Србији.

Програм прекограничне сарадње за период 2014-2020. доприноси економском, друштвеном и територијалном развоју подручја подстицајем интеграције, заједничког развоја и коришћењa потенцијала и могућности како би се ова регија учинила атрактивном за живот и рад, а што се остварује кроз до сада уговорених 26 пројеката у оквиру финансијске перспективе ИПА II, објаснила je Жижић.

Она је навела да је Трећи позив за подношење предлога пројеката из ИПА II био отворен за област повећања запошљавања, унапређењa управљања отпадом и третман отпадних вода и побољшања капацитета за коришћење туристичких потенцијала.

Према њеним речима, његова вредност износи 3,41 милион евра, а уговорено је 10 пројеката.

Жижић је додала да су пројекти последњих 15 године допринели развоју подручја и укупној сарадњи Србије и Црне Горе, те изразила задовољство због наставка сарадње кроз наредни ИПА III програм од 2021-2027. године.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Континуирана подршка ЕУ програмима инклузије Рома у Србији

Next Article

Влада чини све да побољша статус радника у просвети

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *