Неопходна синергија државе и науке на даљем развоју пољопривреде

Нема коментара Share:

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Александар Мартиновић учествовао је данас на свечаној академији поводом обележавања јубилеја – 70 година од оснивања Друштва за заштиту биља Србије, коју је организовало ово друштво на Пољопривредном факултету Универзитета у Београду.

Мартиновић је, честитајући јубилеј, рекао да је за напредак српске пољопривреде потребна помоћ науке, те да су овакви скупови, који окупљају представнике државних органа, научних институција, великих компанија и примарних пољопривредних произвођача, изузетно важни, јер представљају прилику да се изгради међусобно поверење и нађу потребна решења за сва актуелна питања у сектору пољопривреде.

Према његовим речима, неопходна нам је синергија државе, науке, производње, великих компанија, јер само заједно можемо да успемо на све захтевнијем европском и светском тржишту хране које очекује квалитет и високе стандарде и подразумева примену најсавременијих технологија.

Србија, како је подвукао, може да понуди све траженију органску храну, имамо довољно вредних домаћина који то могу да испоруче, паметних младих научника који могу у томе да нам помогну, као и способне привреднике који нашу храну могу да извезу.

Нама су отворена тржишта ЕУ, Кине, Турске, Русије, Египта, а у наредном периоду очекује нас и отварање нових тржишта. То је огромна развојна шанса, коју можемо да искористимо ако будемо јединствени и део истог тима, нагласио је министар и додао да оно чему тежимо јесте прехрамбени суверенитет.

Он је додао да је очување биљних ресурса од есенцијалног значаја за живот, али и нагласио да је помоћ науке такође добродошла у намерама државе да дугорочно и ефикасно унапреди домаће сточарство.

Према његовим речима, с обзиром на то да се држава суочава са падом броја грла, повећање сточног фонда је апсолутни приоритет, што би уједно смањило увоз меса, млека и млечних производа.

Данашњи скуп представља и доказ да српска наука има чиме да се поноси, нагласио је министар и изразио задовољство тиме што наша наука, упркос свим недаћама у претходним деценијама, није дошла у ситуацију да заостане за реномираним факултетима и институтима у Европи и свету.

У будућности се очекује чврсто партнерство и сарадња ресорног министарства са Друштвом за заштиту биља Србије, што ће омогућити стварање функционалног система за заштиту биља и производњу квалитетних и конкурентних биљних производа, што и јесте заједнички задатак и циљ, закључио је Мартиновић.

Присутнима се обратио и председник Друштва за заштиту биља Србије Алекса Обрадовић, представник Шумарског факултета Универзитета у Београду Милка Главендекић, као и представник Пољопривредног факултета Универзитета у Београду Немања Мирковић.

Свечана академија била је и повод да Друштво за заштиту биља Србије уручи признања најзаслужнијима, међу којима је и Управа за заштиту биља Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Сарадња полиција Србије и Мађарске пример ефикасног партнерства

Next Article

Потенцијал за унапређење сарадње Србије и Турске у више области

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *