Односи и сарадња Србије и Турске на највишем нивоу

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са председником Велике народне скупштине Републике Турске Мустафом Шентопом о сарадњи, билатералним односима и о постигнутим резултатима у пројектној и привредној сарадњи Србије и Турске.

Брнабић је оценила да су односи и сарадња двеју држава тренутно на највишем нивоу, пре свега захваљујући изузетним односима председника Србије и Турске и да дају резултате не само у области привредне сарадње и инвестиција, већ представљају додатну гаранцију за стабилност и очување мира у региону.

Када је у питању привредна сарадња, премијерка је истакла да је задовољна чињеницом да постоји несмањени интерес турских инвеститора за наше тржиште, нарочито у неразвијеним деловима Србије.

Турски инвеститори су, како је навела, важан чинилац свеукупног раста српске економије и велика подршка држави у борби против незапослености и повећања животног стандарда грађана.

Шентоп је оценио да су односи наших држава на историјском максимуму и да представљају пример сарадње другим земљама.

Он је честитао Србији на отварању новог кластера у преговорима са Европском унијом и истакао подршку Турске процесу евроинтеграција.

Турска ће, како је навео, и убудуће наставити да пружа подршку стабилности региона, као и Србији, која представља веома важан чинилац у ширењу регионалне сарадње.

Када је у питању економија, Шентоп је истакао да се повећава интересовање за турска улугања на овом тржишту, а да је очекивање да ће трговинска размена у овој години достићи две милијарде долара.

Председник турске скупштине је оценио да је за привреду од изузетног значаја отварање нове авио-линије Београд–Анкара, као и планови за повећање броја директних авио-линија на релацији Београд–Истанбул у наредној години.

Потенцијал сарадње у области туризма, како је истакао, такође је наметнула потреба бољег повезивања наших држава.

Сумирајући заједничке пројекте, Брнабић је истакла да су посебно значајни они у области обнове културно-историјских споменика у Србији, која се одвија кроз помоћ турске Агенције за сарадњу и координацију (ТИКА).

Обнова и очување заједничке културне баштине од велике је важности и повезује два народа некада чвршће него привредна и друга сарадња, оценила је премијерка и додала да ће пружити сву подршку томе да се оваква пракса настави и у будућности.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Изузетно успешна година економског опоравка

Next Article

Суфицит од ИТ сектора приближно 1,5 милијарди евра

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *