Оснаживање припадника ромске заједнице у Србији

Нема коментара Share:

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов учествовао је данас на завршној конференцији заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе ROMACTED II, у којем је Министарство било институционални партнер у Србији.

Жигманов је том приликом нагласио да посебна вредност овог пројекта у томе што је његова методологија конципирана са идејом да главни исход буде оснаживање ромске заједнице.

Он је навео да је оснаживање на индивидуалном нивоу постигнуто кроз активности у којима су грађани ромске националности практиковали своја основна права и тиме проширили своје капацитете и вештине, а на нивоу ромске заједнице, кроз помоћ људима да се организују и удруже како би изразили своје интересе око решавања заједничких проблема.

Министар је нагласио да у складу с тим, заслуга за успешну реализацију овог пројекта припада пре свега Ромима и ромским удружењима и невладиним организацијама, које су биле укључене у реализацију програма.

Он је истакао да се важност овог пројекта огледа и у раду на унапређењу капацитета, знања и вештина локалних заједница у раду на инклузији Рома, због чега је захвалио представницима градова и општина који су, радећи на имплементацији програма, допринели и јачању демократских капацитета својих локалних заједница.

Жигманов је указао на то да су локалне власти, које су учествовале у реализацији овог програма, оспособљеније да интегришу специфичне мере за Роме у главне токове локалне политике, уз повећање учешћа грађана Рома у креирању, имплементацији и праћењу тих политика и пројеката.

На скупу су говприли и шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Јанош Бабић и шеф Делегације Европске уније Емануеле Жиофре.

Детаљније информације о овом скупу погледајте овде.

Аутор фотографија: minljmpdd.gov.rs

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Обележено пола века постојања Српског друштва ”Синђелић” из Гетеборга

Next Article

Приоритет државе очување домаће производње јестивих уља

Можда ће вам се такође допасти

Београд/Глазгов, 4. новембар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је вечерас, након првог дана 92. заседања Генералне скупштине Интерпола, да и ове године на дневном реду није било захтева такозваног Косова за пријем у пуноправно чланство ове међународне полицијске организације. Дачић је рекао да је данас усвојен дневни ред и да на њему нема поменутог захтева Приштине, што за нас није питање сарадње полиција, већ кључно статусно питање територијалног интегритета и суверенитета. Он је пренео да су ово заседање обележила још два важна догађаја за Србију, а то су састанци са новим генералним секретаром Интерпола Валдесијем Уркизом и са британском министарком унутрашњих послова Ивет Купер. Према његовим речима, за нас је функција генералног секретара Интерпола од посебног значајна зато што ће он практично у наредном периоду водити рачуна и о овом питању, које је најтеже и најболније питању за Србију, а то је питање такозваног Косова. Дачић је истакао да је упутио позив генералном секретару Уркизу да одмах на почетку мандата посети Србију, те изразио очекивање да ће до посете доћи већ у децембру на конференцији директора полиција Југоисточне Европе (SEPCA), којој ове године председава Србија. Он је, напоменувши да ће следеће заседање Генералне скупштине Интерпола бити у Мароку, подсетио на то да се сусрео и са директором правосудне полиције те земље, као и са шефовима више делегација чланица Интерпола – Кине, Аргентине и Турске.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *