Министaрка просвете у Влади Републике Србије Славица Ђукић Дејановић, шеф Канцеларије Светске банке у Србији Никола Понтара и председник општине Шид Зоран Семеновић отворили су данас новоизграђени вртић „Рода“ у Шиду, у чију изградњу је уложен 131 милион динара.
Нови објекат изграђен је на површини од приближно 1.100 квадратних метара и моћи ће да прими 140 нових малишана, који ће бити распоређени у седам васпитних група, а вртић је изграђен у предвиђеном року, за само 12 месеци.
За опремање новог вртића дидактичким материјалима и намештајем издвојено је шест милиона динара, а за сву децу са територије општине Шид која живе у сеоском и руралним подручјима организован комби превоз.
Ђукић Дејановић је том приликом истакла да је новоизграђени вртић „Рода“ четврти објекат ове установе у градском подручју, који ће са вртићима у 17 сеоских средина чинити мрежу предшколских установа које отварају врата малишанима ове локалне самоуправе.
Према њеним речима, циљ Министарства просвете је да повећа обухват деце предшколским васпитањем и образовањем, не само кроз изградњу и повећање капацитета, већ и кроз усавршавање и подизање компетенција запослених.
На тај начин негујемо васпитне форме и децу овога времена да буду припремљени и оспособљени за будућност, на шта ћемо посебно бити поносни. Нема бољег циља него улагања у децу. Зато уз подршку Светске банке градимо и дограђујемо вртиће и тиме обезбеђујемо још 11. 000 нових места за малишане широм Србије, поручила је министарка просвете.
Понтара је рекао да је ово један од успешних примера сарадње Светске банке и Министарства просвете Србије у оквиру Пројекта инклузивног предшколског васпитања и образовања.
Улагање у ране године дечјег развоја и образовања једна је од најпаметнијих ствари које једна земља може да уради, навео је Понтара, указавши на то да похађање предшколске установе користи деци за цео живот – поставља јаку основу за њихов интелектуални, друштвени, емоционални и физички развој.
Он је напоменуо да деца која похађају предшколску установу показују боље академске резултате и мање је вероватно да ће испољити проблеме у понашању.
Квалитетно образовање у раном детињству је такође веома моћно средство за борбу против сиромаштва и неједнакости и за изградњу људског капитала за будућност, рекао је Понтара.
Семеновић је рекао да је новоизграђени објекат Предшколске установе „Јелица Станивуковић Шиља“ један од најважнијих пројеката који су, уз подршку Владе Републике Србије и Министарства просвете, у протеклом периоду реализовани, не само по вредности изведених радова, већ и по значају који постојање оваквог објекта има за родитеље деце предшколског узраста.
Изградња новог објекта у Шиду, која је започета у септембру 2022. године, део је шире сарадње Министарства просвете и Светске банке која се спроводи у оквиру програма „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“.
Овај пројекат посвећен је повећању капацитета предшколских установа широм Србије за 11.000 нових места, као и унапређењу предшколског васпитања и образовања кроз увођење Нових основа програма и кроз едукацију стручних кадрова и менторску подршку и обуке за васпитаче.
Битан аспект програма је и инклузија деце од најранијег узраста.
Овим пројектом обухваћена су 23 објекта, а вредност инвестиције је 47 милиона евра.
Више о пројекту може се видети на страници www.ecec.mpn.gov.rs.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије