Министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић најавила је велики пројекат у области енергетске ефикасности у зградама централне власти, који је обележен почетком радова у Заводу за унапређивање образовања и васпитања у Београду.
Ђедовић Хандановић је истакла да је обезбеђено 40 милиона евра за енергетску санацију 26 од 56 зграда централне власти, међу којима је и Палата Србија, напоменувши да би ти радови требало да буду завршени до 2027. године, што ће дати ново рухо нашем главном граду.
Према њеним речима, од уштеде енергије сви имају користи, што најбоље знају грађани који су остваривали попусте на електричну енергију или користили субвенције за замену врата и прозора и уградњу котлова и соларних панела.
Пројекат „Енергетска ефикасност у зградама централне власти” биће реализован у сарадњи са Развојном банком Савета Европе (ЦЕБ) и УНДП.
Ђедовић Хандановић је исказала захвалност партнерима из Европске уније који су бесповратним средствима подржали реализацију овог пројекта, међу којима су Шпанија и Словачка.
Завод за унапређивање образовања и васпитања ће након завршетка радова годишње штедети око 10.000 евра на рачунима, а потрошња енергије и емисија угљен-диоксида биће преполовљена, при чему ће већ на јесен имати енергетски подмлађену зграду, рекла је министарка.
Према њеним речима, међу првим објектима који ће бити санирани налазе се Завод за интелектуалну својину, Дирекција за мере и драгоцене метале, Управа за пољопривредно земљиште, Национални савет за координацију сарадње са Русијом и Кином, као и зграде Министарства државне управе и локалне самоуправе и Министарства рударства и енергетике.
Повећање енергетске ефикасности јавних зграда је важно за наше здравље и животну средину, али и за буџет, јер смањује рачуне за струју и грејање, навела је Ђедовић Хандановић.
Према њеним речима, уштеда енергије која ће бити остварена еквивалентна је, на пример, годишњој потрошњи електричне енергије свих грађана у општини Сокобања.
Стални представник УНДП-а у Србији Јакуп Бериш навео је да уколико би се реконструисали сви јавни објекти у Србији, једна термоелектрана би постала сувишна и због тога је важно наставити њихову енергетску обнову финансирањем из кредита, јавно-приватних партнерстава и јавних средстава.
Заменица шефа Делегације Европске уније у Србији Пламена Халачева истакла је да је енергетска ефикасност важан елемент у борби против климатских промена.
Халачева је навела да је ЕУ до сада обезбедила око 150 милиона евра бесповратних средстава за реновирање јавних зграда у Србији, нагласивши да је фокус на зградама у образовном, здравственом и социјалном сектору.
ФОТОГРАФИЈЕ: Емилија Јовановић/МРЕ
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије