РТВ прави пример информисања на матерњем језику националних заједница

Нема коментара Share:

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов посетио је данас Јавну медијску установу Радио-телевизију Војводине у циљу ближег упознавања и договора око заједничке планске и координисане сарадње у свим областима пословања и рада ове установе, нарочито у делу који се тиче информисања на мањинским језицима.

Жигманов је тим поводом истакао да је право на информисање на матерњем језику националних заједница једно од кључних мањинских права и као такво је гарантовано међународним правним документима, Уставом Србије и бројним законима.

Он је додао да информисање на властитом језику припадника националних заједница, као и право на неговање културе, представља значајни идентитетски ресурс, а уколико оно не постоји, велика је вероватноћа да ће се асимилација одвијати брже.

Такође, оно има значајну улогу у развоју грађанске компетенције, објаснио је министар и нагласио да је медиј на матерњем језику мањинских заједница од важности и за интеграцију мањина у друштво.

Према његовим речима, ова начела прате и праксе које постоје у медијским политикама Владе Србије, које своје најбоље и најпотпуније остварење имају на покрајинском јавном сервису.

Информисање на матерњем језику националних заједница на Радио-телевизији Војводине је толико развијено и квалитетно да се често спомиње као узор не само у пракси у Србији и земљама у региону, него и у ширим европским размерама, оценио је Жигманов.

На радијским и телевизијским програмима Покрајинског јавног медијског сервиса Јавна медијска установа „Радио-телевизија Војводине” (РТВ), са седиштем у Новом Саду, емитује се већи број радио програма, попут Радио Нови Сад 1, Радио Нови Сад 2, Радио Нови Сад 3, као и ТВ програма, као што су РТВ 1 и РТВ 2.

РТВ 1 емитује програм на српском језику, док се програм на РТВ 2 емитује на укупно15 језика националних мањина.

Према доступним подацима из 2021. године, РТВ 2 је емитовао приближно 350.000 минута телевизијског програма, у различитим обиму временског трајања, на девет језика националних мањина – мађарском, македонском, ромском, румунском, русинском, буњевачком, словачком, украјинским и хрватском језику.

Када је реч о радио програму на мањинским језицима, Радио Нови Сад 2 емитује целодневни програм на мађарском језику, док Радио Нови Сад 3 емитује програм на 14 језика националних мањина – на албанском, бугарском, буњевачком, мађарском, македонском, немачком, ромском, румунском, руском, русинском, словачком, украјинском, хрватском, црногорском и чешком језику.

У 2021. години емитовано је укупно 1.042.617 минута програма на мањинским језицима, који такође имају различиту дужину и динамику емитовања, што прате и адекватни организацијски аранмжмани и кадровски ресурси.

Састанку је испред ресорног министарства присуствовао и државни секретар Рејхан Куртовић, док су испред РТВ били присутни помоћник главног и одговорног уредника другог програма Телевизије Војводине Атила Мартон и главни и одговорни уредник другог програма Радио Војводине Андраш Густоњ.

Након састанка уследио је обилазак установе, коју је предводио директор технике Јован Бачић, наводи се у саопштењу Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Филм као допринос сузбијању стереотипа и предрасуда о Ромима

Next Article

Србија опредељена за наставак јачања сарадње са УК

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *