Сарадња са компанијом „Такеда“ у циљу побољшања дијагностике ретких болести

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и регионални директор јапанске компаније „Такеда“ за источну Европу Киран Лихи потписали су данас Меморандум о разумевању за сарадњу у области БИО4 кампуса у циљу побољшања дијагностике ретких болести.

Брнабић је након потписивања овог документа у Влади Србије изразила задовољство због сарадње у тој области са јапанском компанијом, подсећајући на то да она постоји 242 године.

Ми смо претходних неколико година радили на неколико пројеката који укључују теле-медицину, а од прошле године и на пројектима који се тичу употребе вешачке интелигенције у медицини како би све више развијали персонализовану медицину, побољшали здравствену заштиту наших људи, а посебно оних који болују од ретких болести, навела је она.

Премијерка је исказала захвалност јапанској компанији јер је препознала Србију као земљу која улаже у нове технологије, али и као једну од, како је рекла, европски значајнијих сила у истраживању, развоју и иновацијама.

Брнабић је поручила да ће радити на томе да „Такеда“ отвори и истраживачки развојни центар у Србији, али и да буде један од првих партнера у оквиру БИО4 кампуса.

Према њеним речима, инвестиције из Јапана имају посебно место у пословном свету Србије, јер се улаже тамо где је најсигурније и где постоје најбољи услови пословања.

Она је изразила задовољство због тога што, поред других јапанских компанија, данас имамо и компанију у сектору фармацеутике, где отварамо потпуно нову еру сарадње у овој области која нам је важна за будућност.

Годишњи буџет компаније „Такеда“ за истраживање и развој у 2021. години износио је 4,7 милијарди долара, указала је премијерка и изразила наду да ће потписани споразум макар део тога донети у Србију.

Лихи је објаснио да потписивање Меморандума о разумевању представља наставак дугорочних заједничких напора у циљу унапређења здравствене заштите у Србији.

Он је истакао да веома цени то што Влада Србије препознаје биотехнологију и дигитализацију као један од главних приоритета, и исказао захвалност премијерки на великој подршци и разумевању потреба пацијената.

Стратешки приоритети јапанске компаније су у великој мери усклађени са приоритетима Владе Србије, као што су дигитализација у здравству или наша партнерства у истраживању како би се обезбедила предвидљивост и одрживост здравственог система коришћењем AI алата, али не само ограничено на њих, рекао је Лихи.

Према његовим речима, истраживање подразумева сарадњу Института за вештачку интелигенцију и клиничких стручњака у циљу оптимизације дијагнозе ретких болести.

Улагање компаније „Такеда“ у истраживање и развој, како је нагласио, у потпуности је у складу са партнерством са БИО4 кампусом, пројектом који је покренула Влада Србије, у погледу подршке специфичној области оптимизације дијагностике ретких болести.

Он је рекао и да је циљ ове компаније да максимално улаже своју посвећеност, стручност и ресурсе како би додатно унапредила квалитет живота пацијената у Србији.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Наставак рада на европским интеграцијама Србије

Next Article

Подршка свим пројектима који доприносе бољем животу грађана

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *