Србија дефинисала мере прилагођавања на климатске промене

Нема коментара Share:

Министарство заштите животне средине Владе Републике Србије организовало је данас конференцију „Дијалог о климатским променамаˮ, чији је циљ да се сагледају начини за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште и бенефити које доноси зелена транзиција за развој економије и друштва у целини.

Државна секретарка Министарства Сандра Докић истакла је да је, упркос изазовима, ресорно министарство предузело низ неопходних корака и да је усвојен Програм прилагођавања на измењене климатске услове за период од 2023. до 2030. године, први документ такве врсте у Србији, који представља кључни корак ка повећању отпорности најрањивијих сектора.

Докић је напоменула да је дефинисано 25 приоритетних мера прилагођавања, које су неопходне да би се умањили будући губици и унапредила спремност друштва на климатске ризике.

Посебан акценат стављен је на сектор пољопривреде, где су штете у претходним годинама биле изразито високе, рекла је она и подсетила на то да је Европска комисија у Извештају о напретку Србије за 2024. годину констатовала добар напредак наше земље у области заштите животне средине.

Према њеним речима, Министарство заштите животне средине је по узору на ЕУ успоставило систем за издавање дозвола за емисије гасова са ефектом стаклене баште оператерима енергетских и индустријских постројења, који је дигитализован и оперативан.

Она је указала на то да је систем мониторинга, извештавања и верификације један од кључних захтева ЕУ у процесу преговора за чланство и предуслов за улазак у Систем трговине емисијама по приступању Европској унији.

Свесни изазова које климатске политике ЕУ доносе, интензивно радимо и на специфичном плану имплементације Директиве о систему трговине емисијама Европске уније, који ће нам омогућити да јасно сагледамо позицију Србије, могућности и прилике за преговоре. Ово је кључан искорак који нас припрема за примену европских правила о декарбонизацији и енергетској транзицији, поручила је Докић.

Конференција је организована у сарадњи са представницима Уједињених нација у Србији и Програмом УН за развој (УНДП), уочи глобалне конференције УН о климатским променама COP29, која се ове године одржава у Азербејџану.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Договорени даљи кораци за успостављање Регионалног бироа Интерпола у Београду

Next Article

Позив кинеским компанијама да инвестирају у Србији

Можда ће вам се такође допасти

Београд, 5. март 2024. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и амбасадорка Краљевине Белгије у Србији Кети Бигенхаут констатовале су током данашњег разговора да су билатерални односи двеју земаља добри, као и да су сусрети званичника позитивно утицали на континуитет политичког дијалога. Брнабић је исказала захвалност на досадашњој доброј сарадњи, и пренела опредељеност Србије да са Белгијом додатно интензивира и оснажује билатералне и економске односе, као и очекивања за још већим инвестиционим присуством белгијских компанија и даљим улагањима у различите секторе. На састанку је било речи и о подршци Белгије процесу евроинтеграција наше земље, посебно у контексту председавања Краљевине Белгије Савету Европске уније, као и о другим геополитичким темама. Бигенхаут је, сагласивши се са премијерком, поручила да Белгија остаје посвећена подршци и помоћи Србији на њеном путу ка Европској унији и спровођењу реформи, нагласивши да ће се добра сарадња двеју држава наставити и убудуће, с обзиром на то да је до сада давала одличне резултате.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *