Стварање услова за нове инвестиције у обновљиве изворе енергије

Нема коментара Share:

Министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије Дубравка Ђедовић изразила је данас уверење да привредници препознају важност свега што је држава урадила у претходном периоду и што чини из дана у дан, како би обезбедила довољно електричне енергије и енергената, уз значајно субвенционисање цена.

Ђедовић је, на конференцији о пословној клими и поверењу инвеститора, под називом „Десето пролазно време“ у организацији Америчке привредне коморе у Србији (AmCham), истакла да то министарство активно ради на стварању услова за нове инвестиције у обновљиве изворе енергије (ОИЕ).

Министарка је нагласила да је планирано да се у првом кварталу 2023. године заокружи не само регулаторни оквир, већ и да се објави јавни позив за прве аукције за ветроелектране, оценивши да привреда и грађани и те како препознају користи од зелене енергије.

Према њеним речима, ресорно министарство ће донети трогодишњи план аукција у коме ће на транспарентан начин бити приказана жељена динамика развоја сектора ОИЕ, што ће инвеститорима олакшати планирање улагања.

Она је указала на то да је изузетно важно да се повећа енергетска ефикасност у јавном сектору, привреди и домаћинствима, упозоривши на то да се у Србији данас троши четири пута више енергије од европског просека да би се произвела иста јединица БДП-а.

Ђедовић је објаснила да то јасно указује на то да уштеде енергије могу да допринесу конкурентности привреде, напоменувши да се тренутно велики број пројеката реализује или је у припреми, а за које се процењује да могу донети уштеде од најмање 950 GWh годишње.

Министарка је истакла да је вредност тих пројеката већа од 920 милиона евра и да ће њиховом реализацијом бити и смањена емисија гасова са ефектом стаклене баште од скоро 580.000 тона угљен-диоксида, што је једнако годишњој емисији 320.000 моторних возила, односно 15 одсто емисије CO2 која настаје грејањем домаћинстава.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Француске компаније значајне за економски раст Србије

Next Article

Рад на решавању проблема предузећа из приватизационог портфеља

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *