Традиционална српска музика представља дубоку везу наше дијаспоре са домовином

Нема коментара Share:

Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић синоћ је у Паризу отворио концерт традиционалне и евергрин музике, који је организовало Удружење „Драгуљи Крагујевац“ из Крагујевца, у сарадњи са Удружењем „Крагуји“ из Париза, а уз подршку Kaбинета министра.

Милићевић је том приликом подсетио на значај националних симбола, на потребу да чувањем и неговањем истих, али је посебно говорио о јединству, као мерној јединици снаге наше државе.

Србија је одувек била јака, онолико колико смо као народ били јединствени, рекао је Милићевић и подвукао значај нашег писма и наше заставе, као једним од стубова нашег националног идентитета, где год се географски налазили.

Министар је, говорећи о значају саме музике, истакао да очувањем традиционалне музике, српски народ чува своје наслеђе, одржава јединствени идентитет и пружа младима прилику да кроз музику, језик и обичаје осете везу са својим пореклом.

Традиционална музика је мост између прошлости и будућности, који нас подсећа на вредности које су увек биле део српског народа и на нашу заједничку културну баштину, рекао је министар и додао да традиционална српска музика представља дубоку везу наших људи који не живе у Србији са домовином, носећи кроз мелодије, речи и ритмове део идентитета који надилази границе.

Он је навео да је традиционална српска музика мост између генерација, омогућавајући онима који живе далеко од Србије да остану повезани са својим коренима и да своје културно наслеђе преносе на млађе генерације.

Према његовим речима, кроз песме, инструменте и мелодије, преноси се прича о прошлости нашег народа, обичајима, вредностима и осећањима који су обликовали генерације, а традиционална музика нам омогућава да кроз звук сачувамо дух наше историје и наслеђа.

Народне песме, кола и звуци инструмената попут фруле и тамбуре у себи носе приче о херојима, љубави, борби за слободу, и животу на селу. Кроз ове песме, као и музичке облике карактеристичне за различите крајеве Србије, чувамо сећање на древне вредности и предања која су одржала наш народ кроз векове. Многе песме преносе се са колена на колено и садрже богату симболику и мудрост која не дозвољава да се наши обичаји и традиција забораве, закључио је Милићевић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Безбедност саобраћајa наша заједничка одговорност

Next Article

Непромењене цене горива у наредних седам дана

Можда ће вам се такође допасти

Београд, 3. октобар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је лабораторија за вештачки узгој марихуане, са око 1.000 стабљика канабиса, која је јуче откривена у Крушевцу, највећа икада пронађена лабораторија у том граду. Дачић је тим поводом поновио да је борба против трговине наркотицима један од приоритета Министарства унутрашњих послова и додао да је ово још један доказ колико полиција предано ради на томе да дрога уопште не стигне на улице. Крушевачка полиција је јуче, у сарадњи са Управом криминалистичке полиције, приликом претреса подрумских просторија које су користили М. П. (34) и И. С. (40) из Крушевца, нашла близу 1.000 стабљика висине од 70 центиметара до једног метра, као и комплетну опрему за узгој марихуане у вештачким условима. Осим њих двојице, ухапшен је и Д. П. (58) из Крушевца, у чијем је стану заплењено више од 1,7 килограма сасушене марихуане спремне за продају, као и пиштољ који је држао без одобрења. Тројица ухапшених се сумњиче за то да су се непосредно бавили узгојем и припремом за продају наркотика, а полиција интензивно ради на идентификацији и проналаску свих осталих особа, посебно организатора производње и трговине овом опојном дрогом. Због постојања основа сумње да су извршили кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога ухапшени М. П., И. С. и Д. П. приведени су вишем јавном тужиоцу у Крушевцу, док се Д. П. терети и за кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *