Улагањем у образовање и културу до боље будућности за нове нараштаје

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић посетила је данас Мостар, где је обишла Саборну цркву Свете Тројице, у коју је Србија до сада уложила два милиона евра, као и „Просвјетину школу“, којој је Канцеларија за ИТ и еУправу донирала рачунарску опрему.

Премијерку је у Мостару дочекао градоначелник Марио Кордић, са којим је обишла Стари град и Стари мост, са којег је, у њену част, изведен традиционални скок у Неретву.

Она је, говорећи о подршци српској заједници у Мостару, навела да је дошла да обиђе све што је до сада реализовано, али и да се распита шта још има да се уради.

Саборна црква Свете Тројице је најважнији пројекат, указала је Брнабић и подсетила на то да је до сада за тај подухват Србија донирала два милиона евра, док је преостало приближно милион евра како би се тај пројекат завршио.

Према њеним речима, изузетно је важно и финансирање „Просвјетине школе“, при чему се то сваке године континуирано ради из Министарства културе и Министарства спољних послова, а данас је и Канцеларија за ИТ и еУправу донирала лаптопове, штампаче, принтере, камере.

То су мале ствари које деци у овој школи много значе, а најважније је да они осете нашу подршку, поручила је она.

Премијерка je, одговарајући на питања новинара, најавила да се почетак изградње аеродрома у Требињу, који ће финансирати Србија, очекује следеће године, и нагласила да ће он бити од велике важности не само за Републику Српску, већ и за цео регион.

Наиме, како је објаснила, ова ваздушна лука биће значајна за Требиње, Републику Српску, али и за БиХ, која ће добити још један аеродром, док ће Хрватска имати додатне туристе за своје приморје.

Поносна сам на то што је Србија економски снажна да инвестира у један такав пројекат од регионалног значаја, нагласила је она и додала да се ускоро завршава експропријација земљишта за тај пројекат, а да затим следи израда пројектно-техничке документације, која је почела.

Истовремено, Брнабић је истакла да се очекује одлука Уставног суда у Босни и Херцеговини поводом изградње хидроелектране „Бук Бијела“, коју финансира Србија, а да се до тада настављају припремни радови.

Она је, говорећи о застоју на изградњи овог пројекта због несугласица Србије и БиХ, истакла да је концесија тог пројекта урађена као и све претходне у тој земљи, додајући да се о таквој концесији разговарало пре неколико година и са партнером из Немачке.

Према њеној оцени, то је један значајан енергетски ресурс за Републику Српску и Босну и Херцеговину, посебно у време када имамо енергетску кризу, уз напомену да што више имамо наших извора енергије, то боље, посебно зато што је та хидроелектрана зелени извор енергије.

Србија је, како је напоменула, урадила правну анализу у којој је утврђено да постоји бар 100 пројеката који су добијени на тај начин.

Уколико постоји правна несигурност са овом концесијом, то значи да постоји проблем са свим концесијама које су даване. То доприноси правној несигурности која није добра за пословни амбијент било кога, не само за инвестиције из Србије. Правила морају бити иста за све, закључила је Брнабић.

Она је вечерас у Владичанском двору у Мостару отворила културну манифестацију „Шантићеве вечери поезије“, где је поручила да је овај град у правом смислу те речи европско раскршће култура.

Баш као што је Алекса Шантић волео своју отаџбину, али и све народе са којима је живио у Мостару, и ми данас из културне, националне и сваке друге разноликости треба да црпимо снагу, јер колико год да нам је тешка прошлост, треба да верујемо у заједничку будућност, поручила је премијерка.

Брнабић је нагласила да ће се још много пута вратити у град на Неретви, како приватно, тако и службено, да у име Србије помогне колико може у пројектима образовања и културе и да се заједно гради боља и лепша будућност за нове нараштаје.

Мостар је посебан град. Град комплексне прошлости и са много емотивног набоја, али који је у правом смислу те речи европско раскршће култура и свега онога што може да се нађе на европском континенту. Колико год проблема то могло да створи, то је огроман потенцијал кога је Шантић видео и то је оно што га је највише инспирисало, закључила је она.

На отварању 102. Шантићевих вечери поезије присуствовали су и градоначелници Источног Сарајева и Требиња, као и министарка просвете и културе Републике Српске Наталија Тривић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Направљен значајан помак у управљању мигрантском кризом

Next Article

Србија чврсто опредељена за пут мира

Можда ће вам се такође допасти

Београд/Глазгов, 4. новембар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је вечерас, након првог дана 92. заседања Генералне скупштине Интерпола, да и ове године на дневном реду није било захтева такозваног Косова за пријем у пуноправно чланство ове међународне полицијске организације. Дачић је рекао да је данас усвојен дневни ред и да на њему нема поменутог захтева Приштине, што за нас није питање сарадње полиција, већ кључно статусно питање територијалног интегритета и суверенитета. Он је пренео да су ово заседање обележила још два важна догађаја за Србију, а то су састанци са новим генералним секретаром Интерпола Валдесијем Уркизом и са британском министарком унутрашњих послова Ивет Купер. Према његовим речима, за нас је функција генералног секретара Интерпола од посебног значајна зато што ће он практично у наредном периоду водити рачуна и о овом питању, које је најтеже и најболније питању за Србију, а то је питање такозваног Косова. Дачић је истакао да је упутио позив генералном секретару Уркизу да одмах на почетку мандата посети Србију, те изразио очекивање да ће до посете доћи већ у децембру на конференцији директора полиција Југоисточне Европе (SEPCA), којој ове године председава Србија. Он је, напоменувши да ће следеће заседање Генералне скупштине Интерпола бити у Мароку, подсетио на то да се сусрео и са директором правосудне полиције те земље, као и са шефовима више делегација чланица Интерпола – Кине, Аргентине и Турске.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *