У Крушевцу промовисане могућности у науци и иновацијама

Нема коментара Share:

Министарство науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије саопштило је да је данас у Крушевцу настављен национални пројекат „Србија, земља науке, земља иновација”, који је ово министарство покренуло у градовима широм Србије, са циљем подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације.

Министарка Јелена Беговић је тим поводом учествовала на петом по реду Дану науке и иновација у Бизнис инкубатору у Крушевцу, где је потписала Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларије за дуално образовање и Националног оквира квалификација, Машинског факултета Универзитета у Нишу и Научно-технолошког парка Ниш.

Она је објаснила да је један од циљева Министарства управо повезивање науке и привреде, али и пружање подршке стартап компанијама, као и свим компанијама које своје пословање заснивају на иновативности.

Србија има изузетно велики потенцијал када се говори о научном систему, нагласила је министарка и указала на изузетне успехе наших универзитета на Шангајској листи.

Према њеним речима, држава је много уложила у инфраструктуру, научно-технолошке паркове, мејкерс лабове у средњим школама, основани су и први иновациони инкубатори на факултетима и институтима, који треба да подрже иновације и да људима који имају идеје објасне шта са њима да раде.

Такође, како је додала, имамо и 23 регионална стартап центра, које смо ове године кроз нови програм умрежили са научно-технолошким парковима.

Обезбедили смо им средства, финансијску и менторску подршку јер желимо да дођемо до сваког иноватора у Србији, независно од тога где живи, нагласила је Беговић.

Министарка је оценила да је у Србији потребно додатно ојачати развој и истраживање у оквиру компанија јер је то једини начин да компаније забележе раст и развој.

Присутнима се обратила и председница Привременог органа града Крушевца Јасмина Палуровић и директорка Бизнис инкубатора у том граду Мартина Манојловић.

Фонд за иновациону делатност, Фонд за науку и Центaр за промоцију науке представили су све актуелне теме у области науке и иновација кроз динамичан садржај.

Посетиоци су могли да чују и примере добре праксе, односно успешне приче које су прошле пут од идеје до реализације, и то од доцента на Факултету ветеринарске медицине Универзитета у Београду Уроша Главинића, који је уједно и руководилац пројекта Waste2ProtectBees, финансираног у оквиру програма ПРИЗМА Фонда за науку Србије.

Ова значајна иницијатива омогућује посетиоцима свеобухватни приступ информацијама везаним за програме подршке, изворе финансирања, пореске олакшице, ресурсе и инфраструктуру истраживачког и иновационог екосистема који су стално доступни у оквиру релевантних институција.

Додатно, кроз демонстрацију подржаних иновативних решења и научних резултата, присутни су имали прилику да на примерима добре праксе открију пут од идеје до реализације.

У оквиру Дана науке и иновација у Крушевцу, у холу Бизнис инкубатора, посетиоци су могли да посете изложбу примера добре праксе из области науке и иновација.

Са циљем да се целокупна јавност мотивише и припреми за будуће истраживачке и предузетничке подухвате, промоција могућности у науци и иновацијама биће настављена широм Србије сваке недеље, и то у Сокобањи, Малом Зворнику, Ужицу, Врњачкој Бањи, Крагујевцу, Сремској Митровици, Суботици, Новом Саду, Београду и другим градовима.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Завршени сви радови на гасној интерконекцији Србија–Бугарска

Next Article

Србија поуздан партнер најнапреднијих светских ИТ компанија

Можда ће вам се такође допасти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *