Формирање канцеларије ФАО у Србији допринело би развоју српске пољопривреде

Нема коментара Share:

Државна секретарка Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије Ливија Павићевић састала се данас у седишту Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО) у Риму са генералним директором ове организације Ђу Донгјуом.

На састанку су размотрени конкретни кораци које је неопходно учинити у циљу реализације заједничке иницијативе да се оформи канцеларија ФАО у Србији, што би било веома значајно за нашу земљу у погледу даље подршке развоју српске пољопривреде.

Истовремено, то би представљало међународно признање пољопривредног потенцијала Србије и посвећености наше државе одрживом развоју и борби против несигурности хране и климатских промена.

Павићевић је указала на то да су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и ФАО стратешки партнери, који активно раде на спровођењу великог броја заједничких пројеката.

Она је навела да ће приоритети сарадње у наредном периоду бити пројекти у области сигурности хране и јачања сточног фонда, али и дигитализација у пољопривреди, даљи рад на трансформацији прехрамбених система, пољопривреда отпорна на климатске промене и ветеринарска политика.

Државна секретарка је напоменула да ће већ почетком наредне године почети израда новог програмског оквира за сарадњу између Србије и ФАО, с обзиром на то да важећи истиче 2025. године.

Делегацију Србије чинили су и шеф Кабинета министра пољопривреде, шумарства и водопривреде и помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције Ања Јавор, амбасадор Србије у Италији, Малти и Сан Марину Мирјана Јеремић и заменик сталног представника при УН агенцијама у Риму и први саветник у Амбасади Ивана Скочајић.

Србија је постала чланица ФАО 2001. године. У периоду од 2026. до 2028. године наша држава ће бити једна од 49 чланица Савета ФАО. Ова организација пружа значајну подршку Србији и ресорном министарству у спровођењу циљева који су дефинисани у стратешким документима, путем спровођења пројеката финансираних од стране ФАО и других донатора.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Previous Article

Заплењене три тоне стероида у вредности три милиона евра

Next Article

Колубарска битка величанствена победа храбрости и љубави према слободи

Можда ће вам се такође допасти

Београд, 11. октобар 2023. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се са представницима Министарства информисања и телекомуникација, медијских и новинарских удружења и међународним партнерима поводом завршетка јавне расправе о Нацрту закона о јавном информисању и медијима и Нацрту закона о електронским медијима. Премијерка је истакла да је постигнут компромис око најважнијих питања којa се тичу имплементирања: Савета за штампу и избора за чланове Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ). Брнабић је прецизирала да ће Савет за штампу бити саморегулаторно тело надлежно за све медије и да се први пут налази у легислативном оквиру. Она је нагласила да су ови закони револуционарни јер се први пут уводи саморегулација. Председница Владе је оценила да је урађен одличан посао и да очекује да ће оба закона бити усвојена до краја октобра. Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату истакао је значај инклузивности и транспарентности у изради медијске регулативе, додајући да је то кључно када је реч о спровођењу Медијске стратегије и акционог плана у слову и духу. Он је додао да је у разговору са медијским и новинарским удружењима постигнут напредак у компромисним решењима, као што је случај са актуелним предлогом овлашћених предлагача за чланове Савета РЕМ-а, који доприноси његовој деполитизацији, а Савет за штампу је једино саморегулаторно тело предвиђено законом. Потребно је додатно ојачати организациону, функционалну и финансијску независност РЕМ-а, рекао је Брату и потврдио спремност Мисије да помогне у примени закона када буду довршени, као и у изради неопходних подзаконских аката. Шеф Одељења за медије и информисање Делегације ЕУ у Србији Мануел Мунтеану оценио је да је Медијска стратегија квалитетан документ и поновио важност да два предлога закона одражавају њен дух. Он је поздравио позитивне помаке, као што су јачање улоге Савета за штампу и деполитизација у предлогу чланова Савета РЕМ-а, и такође поновио важност постојања јаких заштитних механизама за обезбеђивање једнаких услова за све медијске и тржишне актере. Мунтеану је истакао да је Делегација ЕУ од самог почетка подржавала процес медијских реформи у Србији и да ће то чинити и даље. Председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа истакла je да су први пут у закон о јавном информисању и медијима ушле одредбе које се тичу радних права новинара и медијских радника. Она је нагласила да је то од великог значаја јер ће отворити могућност за достојанственији положај и боље услове рада медијских радника и, како је навела, за успостављање дијалога, што су циљ и стандарди у земљама Европе.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *