После НАТО бомбардовања СРЈ 1999. године, Косово и Метохија долази под управу Уједињених нација. Према Резолуцији 1244, Косово и Метохија је део Србије, али је под контролом УН.
На предлог Владе Републике Србије, Народна скупштина Републике Србије је 27. фебруара 2002. године долела одлуку о укидању Привременог извршног већа Аутономне Покрајине Косово и Метохија, чиме је престала функција дотадашњих привремених покрајинских органа Републике Србије на подручју Косова и Метохије.
17. и 18. марта 2004. године догодило се масовно етничко чишћење Срба на територији Косова и Метохије познато као Мартовски погром.[24] Албански екстремисти су напали читаве српске заједнице и српске културно-историјске споменике.
Коначни политички статус Косова и Метохије још није одређен.[тражи се извор]
17. фебруара 2008. , група људи која је себе назвала ,,Представницима народа Косова’’ усвојили су декларацију о независности Косова ,а након тога ,,Устав Републике Косово’’, који је ступио на снагу 15. јуна 2008. године. Србија је одбацила и оштро осудила ову декларацију и захтевала саветодавно мишљење Међународног суда правде. Независност самопроглашене Републике Косово до сада је признало 93 од 193 чланице Уједињених нација.