Београд/Шенџен, 12. септембар 2024.
Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је након завршеног петог дана посете Народној Републици Кини, у граду Шенџен, да боравак српске делегације пружа допринос реализацији стратешког партнерства двеју земаља.
Дачић је истакао да је, сумирајући посету Кини, она свакако значајан допринос реализацији стратешког партнерства и заједничке изјаве председника двеју земаља о изградњи глобалне безбедности.
Састали смо се са министром јавне безбедности Кине у Пекингу, затим је у Лианјунгангу одржана међународна конференција о безбедности, којој су присуствовали министри унутрашњих послова из скоро 30 земаља света, као и председник Интерпола, указао је министар.
Он је навео да је делегација Републике Србије била практично почасни гост на том скупу, на којем је поновљено задовољство због свеукупних односа двеју земаља.
Према његовим речима, на првом кораку, сви говоре о челичном пријатељству Србије и Кине, које је изграђено пре свега добрим односима председника двеју држава, као и о глобалном стратешком партнерству Кине и Србије, чији је део и партнерство у области унутрашњих послова, односно јавне безбедности.
Дачић је напоменуо да је у наставку посете у Гуангџоу одржана заједничка вежба специјалних јединица полиција двеју земаља, која је била изузетно успешна, а одржава се по трећи пут и на реду је да следеће године вежба буде одржана у Србији.
Такође, како је додао, тренутно се српски полицајци налазе у заједничким патролама у Кини, као што су се прошле године кинески полицајци налазили у Србији.
Потпредседник Владе је пренео да је постигнут договор о томе да министар јавне безбедности Кине у наредним месецима дође у билатералну посету Србији, што је од великог значаја за наше односе.
Дачић је рекао да се у наставку посете, у једном од сада највећих градова који је почео да се гради пре мање од 50 година, а данас има скоро 20 милиона становника – Шенџену, састао са руководиоцима компаније „Хуавеи“, са којом МУП и Србија имају изванредну сарадњу, пре свега у изградњи наших ИТ капацитета.
Он је нагласио да је Кина један од наших највећих донатора када је реч о унутрашњим пословима, и додао да је „Хуавеи“ донирао више од 20 милиона долара за изградњу капацитета за систем 112, уз учешће и у другим активностима и пројектима јавне безбедности.
Према његовој оцени, посета је била изузетно значајна и представља реализацију свега што је договорено између председника двеју земаља.
Потпредседник Владе је рекао да ће боравак у Кини завршити посетом Хонг Конгу, где ће по први пут имати билатералне разговоре са руководством Хонг Конга који је сада део Кине, а са жељом да се изграде посебни и добри односи између полиције Хонг Конга и Србије, уз напомену да је и жеља кинеске стране била да се оваква посета реализује и да се заврши у Хонг Конгу.
Дачић је навео да политика коју води председник Србије даје нашој земљи велики капацитет да развија економске и политичке односе, и додао да се од 1. октобра отвара редовна авио-линија за Гуангџоу, да је спољнотрговинска размена у порасту и да се отвара могућност бројних облика сарадње Кине и Србије.
Он је поручио да је обавеза свих да дају допринос таквој политици, која пре свега води рачуна о националним и државним интересима, у условима када је Србији тешко, када је наш народ на Косову и Метохији угрожен, када Србија трпи притиске због своје назависне, самосталне спољне политике и када постоји нестабилност у региону.
Потпредседник Владе је истакао да само јака Србија може да одбрани националне и државне интересе и да само јак председник може да води земљу у овако тешким условима, и додао да је сигуран да ће он донети праве одлуке за даљу судбину Србије.
Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије