Београд, 16. септембар 2024.
Mинистарка без портфеља у Влади Републике Србије задужена за област родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама Татјана Мацура поручила је данас да наше друштво има нулту толеранцију на насиље.
Мацура је у изјави за Радио-телевизију Србије (РТС) истакла да је са репрезентативним синдикатима у просвети и са Владом Србије договорено да наставници добију статус који је најближи статусу који имају адвокати, a да се на посебан начин третирају у Кривичном законику.
Према њеним речима, то значи да ће се вероватно пооштрити казнене мере које се односе на случајеве насиља.
Поред људи који су ангажовани у просвети, на удару су и запослени у систему пружења здравствених услуга, полицијски службеници, радници у центрима за социјални рад. Дакле, сви они имају проблеме у непосредном контакту са грађанима, указала је она.
Министарка је напоменула да је било разговора о томе да ли би њихов статус могао да буде сличан статусу службених лица, међутим, компромисно решење је статус сличан ономе који имају адвокати.
У пракси, како је објаснила, то значи да паралелно са мерама које се односе на казнене одредбе морају да постоје и превентивне мере, односно да у свакој прилици и на сваком месту разговарамо о томе да то нису прихватљиви модели понашања и да наше друштво мора бити и да јесте нулто толерантно на насиље.
Мацура је, када је у питању платформа „Чувам теˮ, поручила да ће фокус Владе у наредном периоду бити на промоцији саме платформе и да ће посебна пажња бити усмерена на то да се родитељи и сви запослени у систему школства додатно обуче и охрабре да је користе.
Она је подсетила на то да је након трагедија које су се догодиле прошле године у ОШ „Владислав Рибникарˮ и у околини Младеновца проширен рад ове платформе.
Према њеним речима, на тој платформи насиље које се дешава неће бити на неки начин заташкано или стављено под тепих зато што на њој, и анонимно и са остављањем ваших личних података, ви бирате на који начин ћете да користите ту платформу, било да сте ђак, родитељ, наставник, и да пријавите насиље.
Свако може под пуним именом и презименом или тако што ће то учинити анонимно да остави информацију о томе када, где, како и под којим условима се насиље догодило, објаснила је министарка.
Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије