Ваљево, 12. септембар 2024.
Директор Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде Владе Републике Србије Дејан Царевић изјавио је да најбољи третмански програм за осуђенике може да има трајан и позитиван утицај само уколико после издржане затворске казне уследи подршка државног и невладиног сектора како се не би нашли на маргини друштва.
Царевић је на регионалном скупу представника министарстава правде Србије, Републике Српске, Црне Горе и Босне и Херцеговине рекао да је рад Службе за третман успостављен по свим правилима модерне пенолошке праксе и уз примену програма које је наша земља израдила у сарадњи са Саветом Европе.
Он је објаснио да је у раду са осуђеницима од подједнаког значаја њихова мотивисаност да се укључе у третманске програме, подршка породице и уже и шире друштвене заједнице.
Према његовим речима, искуство говори да ту мотивисаност најчешће прати и њихова жеља да заврше школовање и обуку за веома тражене послове на тржишту рада, као што су занимања варилаца, фасадера, пекара, столара.
Директор Управе је навео да су осуђена лица већ неколико година укључена у програме предузетништва и да је посебно значајна подршка немачке невладине организације „Хелпˮ, која осуђеницима обезбеђује машине за рад у вредност до 2.500 евра како би започели сопствени посао по истеку затворске казне.
Регионални скуп у Ваљеву био је прилика за организовање мултилатералног састанка директора управа и директората на коме је договорено јачање сарадње и размена искустава у области извршења кривичних санкција.
Скупу су присуствовали и помоћник министра правде Републике Српске у Ресору за извршење кривичних и прекршајних санкција Перо Дуњић, генерални директор Директората за кривичнe санкцијe и надзор Црне Горе Стеван Брајушковић, директор Управе за извршење кривичних санкција Црне Горе Дарко Вукчевић, као и представници више казнено-поправних завода у Србији и региону.
Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије