Важност повезивања српског и канадског стартап екосистема

Нема коментара Дели:

Београд/Торонто, 12. септембар 2024.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије Јелена Беговић посетила је MaRS Discovery District, једну од водећих непрофитних организација у Торонту, чија је мисија подршка комерцијализацији научних истраживања и иновација.

Беговић је навела да је та организација пионир у повезивању јавних истраживања и приватних предузећа, са циљем креирања успешних глобалних бизниса у областима науке, технологије и друштвених иновација.

Министарка је рекла да је ово највећи иновациони хаб у Северној Америци, додавши да је његова величина веома слична величини нашег будућег БИО4 кампуса, тако да је било веома корисно да се види шта све оваква снажна организација може да уради за једну земљу.

Ово је уједно спој универзитета, стартап екосистема и великих компанија које раде на иновацијама, истакла је она, наводећи да у овом дистрикту постоје изузетни програми који се односе на међународне стартап компаније које долазе у Канаду и од ове компаније добијају подршку за развијање свог бизниса.

То је одличан модел који и српским стартапима, уколико се одлуче да крену на тржиште Северне Америке може да помогне и да их припреми за још много захтевније тржиште САД или ће да одлуче да остану делимично у Србији, а делимично у Канади, и да на тај начин градимо везе између ова два екосистема, рекла је Беговић.

Она је истакла важност повезивања српског и канадског стартап екосистема, који, како је рекла, имају много тога заједничког, будући да је овај модел применљив и на нашу економију и екосистем.

Према њеним речима, повезивање са MaRS дистриктом може да помогне у повезивању наших стартап компанија, с обзиром на то да је овде присутан и Универзитет у Торонту, што проширује нашу сарадњу и у области науке.

Универзитет у Торонту је једно од најјачих места иновације и креације, али и фундаменталних истраживања из ових области, због чега је битно да се повежемо са њима и кроз БИО4 кампус, рекла је министарка.

Беговић се током ове посете упознала са резултатима рада MaRS-а, који је од свог оснивања 2000. године допринео стварању преко 4.000 радних места и прикупљању више од 750 милиона долара у капиталним инвестицијама за стартап компаније.

Том приликом разговарано је о могућностима повезивања српских стартапова и истраживача са овом престижном организацијом, која ради у областима као што су информационе и комуникационе технологије, инжењеринг и друштвене иновације.

Директорка ове корпорације Алисон Нанкивел истакла је да сматра да будућност партнерства између Канаде и Србије лежи у грађењу компанија које су глобалне у амбицијама и могу да поделе како прилике да заједно развијају тржишта, тако и да истраже тржишта међусобно.

Према њеним речима, оно што се ради у овој корпорацији показује да иноватори и предузетници из различитих држава желе да сарађују и уче једни од других јер је технологија по својој природи глобална.

На састанку је постигнут договор о институционалној сарадњи, што је још један корак у интензивирању сарадње са Канадом, као и о учешћу стручњака из БИО4 кампуса на Impact Health конференцији у јуну 2025. године.

Министарка Беговић је упутила позив директорки Нанкивел да присуствује GPAI самиту у Београду.

Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Чланство у ЕУ остаје приоритет спољне политике Србије

Следећа вест

Јачање позиција Србије на тржишту Евроазијске уније

Прочитајте још

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *