Већа издвајања за подстицање наталитета, пољопривреду, здравство и просвету

Нема коментара Дели:

Београд, 19. септембар 2024.

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали најавио је да ће се измене и допуне Закона о буџету за 2024. годину данас  наћи пред Владом Србије, а од понедељка, 23. септембра, и пред посланицима Скупштине Србије.

Мали је, гостујући на Радио-телевизији Србије, рекао да је реч о позитивном ребалансу буџета којим се, између осталог, обезбеђују већа средства за подстицање наталитета, пољопривреду, здравство и просвету.

Први потпредседник Владе је навео да су сви буџети у последњих неколико година развојни и да је овај ребаланс позитиван јер имамо 133 милијарде динара веће приходе од планираних, при чему је план да се ти приходи преусмере на оно што је у овом тренутку приоритет.

Он је истакао да је циљ јасно постављен – „Србија 2027ˮ са просечним платама од 1.400 евра, просечним пензијама и минималном зарадом од по 650 евра, те још већим квалитетом инфраструктуре и живота у Србији.

Сваки ребаланс и сваки буџет је усмерен ка том циљу, а данас ће се на Влади, осим овог, наћи и Предлог закона о финансијској подршци породици са децом, који ће омогућити већа издвајања државе за све бебе рођене од 1. јануара ове године, најавио је он.

Мали је образложио да већи буџетски приходи од планираних нису случајни и да су резултат раста српске економије од 4,3 одсто у првих шест месеци ове године, што нашу земљу позиционира на друго место по расту у Европи, док је у последњих шест година међу првих пет.

Расте нам привреда, а имамо изузетне резултате и када је стопа незапослености у питању јер она износи 8,2 одсто у другом кварталу ове године. То је историјски најнижа незапосленост у историји, а 2012. године је износила 25,9 одсто, поручио је Мали.

Први потпредседник Владе је додао да стопа запослености у Србији у овом тренутку износи 51,4 одсто, односно да 2.360.000 људи ради, плаћа порезе и доприносе.

Настављен је и раст страних директних инвестиција и то 16 одсто у првих осам месеци. Прошла година је била рекордна са 4,5 милијарди евра, и то све у условима светских криза и конфликата, рекао је Мали.

Он је истакао да ће ребалансом бити омогућена већа издвајања за пољопривреду за 18 милијарди динара, што ће укупно за тај сектор значити буџет од 137 милијарди, односно 7,3 одсто укупног буџета Републике Србије.

Такође, први потпредседник Владе је истакао да ће сектор здравства добити додатних око 30 милијарди динара, просвета 12 милијарди динара, а уз то ће бити повећана и издвајања за војску.

Уз то, ниједну инвестицију нисмо зауставили. Настављамо са изградњом брзе пруге Београд – Нови Сад – Суботица, настављамо са изградњом ауто-путева, школа, болница. Имамо довољно новца да се изгради све планирано, навео је Мали.

Први потпредседник Владе је напоменуо да ће, паралелно са ребалансом буџета, пред посланицима бити и Предлог закона о финансијској подршци породици са децом, којим ће бити омогућена исплата новца за децу рођену 1. јануара ове године и касније, и то за прво дете 500.000 динара, за друго 600.000, док ће за треће дете родитељски додатaк износити 2.280.000 динара, и за четврто 3.180.000 динара.

Он је за новембар најавио и предлог буџета за 2025. годину, којим ће бити предвиђен раст зарада од осам одсто у јавном сектору, и од по 12 одсто за наставно особље и васпитачице у предшколским установама.

Мали је рекао да, упркос свим кризама, Србија има стабилан буџет и јасне циљеве и истакао да удео јавног дуга у БДП-у износи 49,8 одсто и далеко је и испод оквира Mастрихта, али и испод просека задужености еврозоне која износи 89 одсто.

Први потпредседник Владе је напоменуо да на рачуну државе у овом тренутку имамо 718 милијарди динара, што држави пружа потпуну ликвидност и могућност да све своје обавезе испуњава.

Циљ одржавања и повећања животног стандарда испуњавамо повећањем свих зарада, па ће тако од 1. јануара, како је договорено, бити повећана и минимална зарада за 13,7 одсто, са 404 на 457 евра, указао је Мали и додао да је то наставак двоцифреног повећања минималца након овогодишњег повећања од 17,8 одсто.

Он је поручио да ће од 1. децембра пензије бити повећане за 10,9 одсто, чиме ће са садашњих 390 евра достићи просек од 435 евра, што је огроман скок са 202 евра током 12 тешких година раста.

Мали се осврнуо и на предстојећу посету Међународног монетарног фонда Србији, која почиње 3. октобра, појаснивши да се текући аранжман Србије са том институцијом завршава, те да ће се разговарати о новом аранжману, даљим реформама и новим структурним циљевим

Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Куба пример одговорности научне заједнице у развоју читавог друштва

Следећа вест

Влада усвојила предлог ребаланса буџета за 2024. годину

Прочитајте још

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *