Заштитити грађанска и демократска права Срба на Космету

Нема коментара Дели:

Београд, 26. јануар 2022.
Директор Kанцеларије за Kосово и Метохију Владе Републике Србије Петар Петковић састао се данас са специјалним изаслаником председавајућег ОЕБС-а Артуром Дмоховским, са којим је разговарао о угроженим људским и грађанским правима српског народа у нашој јужној покрајини.

Петковић се посебно осврнуо на последња догађања, када је Србима на Косову и Метохији било онемогућено да гласају на референдуму о промени Устава Републике Србије, што је поред свакодневних напада и провокација, који трају већ месецима, додатни притисак и својеврстан вид политичког насиља.

Директор Канцеларије је истакао да су етнички мотивисани инциденти усмерени против Срба, њихове имовине и имовине СПЦ на простору Kосова и Метохије, готово свакодневни и да је од почетка прошле године до данас забележено 136 инцидената.

Као еклатантан пример, Петковић је навео недаће са којима се суочава Драгица Гашић, једина Српкиња која се вратила у Ђаковицу, напоменувши да је од изузетног значаја ангажовање ОЕБС-а у случајевима кршења људских права повратника.

Петковић је упознао саговорника са најавама приштинских политичара да ће Србима бити забрањено да у будућности гласају на Kосову и Метохији, што се односи и на изборе 3. априла, а што ће имати далекосежне и несагледиве последице по нормализацију односа и поништити до сада постигнуте помаке кроз дијалог Београда и Приштине.

Он је пренео да српски народ жели да гласа на предстојећим изборима и да му то мора бити омогућено на исти начин како је то и до сада чињено, а да деструктивно понашање Приштине не сме бити препрека да Срби искористе своја грађанска и демократска права.

Директор Канцеларије је подсетио на то да је српском народу, уз подршку ОЕБС-а, до сада било омогућено да гласа на изборима које расписује Република Србија, изразивши очекивање да Мисија ОЕБС-а у складу са повереним мандатом организује гласање на простору покрајине и 3. априла у складу са досадашњим праксама.

Београд ће и даље бити доследно и искрено опредељен за наставак дијалога и проналажење начина за нормализацију односа у покрајини, што се не може рећи и за Приштину, рекао је Петковић, указавши на чињеницу да приштинска страна одбија да имплементира до сада постигнуте договоре, што се пре свега односи на успостављање Заједнице српских општина, на шта се чека скоро девет година.

Он је изразио очекивања да ће се угрожавање људских и грађанских права Срба на Косову и Метохији, свакодневно насиље и репресија над њим, поред осталих проблема са којима се суочавају, наћи у фокусу Пољске, током њеног једногодишњег председавања ОЕБС-у.

Извор текста и фотографије: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Београд остаје посвећен нормализацији прилика на Космету

Следећа вест

У недељу понављање гласања на референдуму на девет гласачких места

Прочитајте још

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *